Понад рік окупації підтвердив, що російські загарбники здатні на будь-які злочинні дії та провокації. Запорізька АЕС та прилегла територія заміновані ще з перших тижнів окупації, періодично снаряди вибухають.
Про це повідомляє Інформатор посилаючись на повідомлення мера Енергодара Дмитра Орлова.
В Енергодарі продовжуються тотальні репресії місцевого населення, окупанти вскривають, грабують та опечатують порожні квартири. Забирають та катують людей, які не мають російського паспорта.
Виїзд з міста фактично неможливий або максимально ускладнений без цього папірця. Ті, хто не має ворожих документів, піддаються репресіям. З минулого року немає можливості виїхати з окупації через територію, підконтрольну Україні.
На сьогодні на території міста залишається близько 15 тисяч осіб – проти 53 тисяч в доокупаційний час.
З них частина вже отримали російські паспорти.
Сьогодні окупанти вчиняють максимальний тиск та навіть катують тих, хто відмовляється від їх паспорту. Тому зараз, на 15 місяці окупації, в багатьох випадках це стало способом вберегти своє здоров’я та життя.
У місті регулярно відбувається ротація російських військ, переміщається техніка навколо Енергодара. Місцеве населення чекає на ЗСУ, спостерігає за тим, як метушаться окупанти по околицях і відчувають, що Збройні Сили вже поряд, а деокупація неминуча.
“На тлі катастрофи, яку вчинили російські війська на Каховській ГЕС, ми сподіваємося на підтримку та превентивну реакцію міжнародної спільноти. Адже світ вже має досвід ядерних катастроф, і всі розуміють, що такі аварії не мають територіальних кордонів”, – пише Дмитро Орлов.
Запорізька атомна електростанція з вересня 2022 року не працює на генерацію електроенергії, вона підключена до об’єднаної енергетичної системи і зараз тільки споживає електроенергію, щоб забезпечити роботу насосного та іншого обладнання, яке забезпечує охолодження ядерного палива, ядерну та радіаційну безпеку. За інформацією НАЕК Енергоатом, всі блоки знаходяться або в холодному стані, або в стані гарячого зупинення (5 енергоблок). Але всі вони залишаються в українській енергосистемі, і окупантам не вдається їх перепідключити і запустити хоча б один з блоків на російську генерацію.
До окупації на ЗАЕС працювали 11 тисяч осіб. На сьогодні у місті залишаються близько половини з них, але на роботу ходять не всі. Тим, хто не уклав контракт, блокуються перепустки. Зараз на станцію ходять близько 2500-3000 осіб, більшість з них вже мають договірні відносини з російською фейковою компанією.
“Але є і ті працівники, яких окупанти просто фізично не можуть замінити, і вони продовжують працювати без контрактів з росатомом. Це, зокрема, ліцензійний персонал, фахівці експлуатаційного підрозділу та інші «штучні» фахівці, які тримаються і роблять все від себе залежне, щоб втримати безпекову ситуацію на Запорізькій АЕС”, – пише мер Енергодару.
Раніше ми повідомили про те, що в Україні розгорнули штаби на випадок теракту на ЗАЕС. Також жоден сценарій подій на ЗАЕС не потребує проведення йодної профілактики.
Анна Томілова