4 жовтня відзначають День ветеринарної служби в Україні, Всесвітній день тварин, Всесвітній тиждень космосу. Православна церква за новим стилем вшановує пам’ять єпископа Ієрофея Афінського, князя Володимира Ярославовича та Києво-Печерських ченців Елладія і Онисима. У народі відоме свято під назвами Кондрат та Іпат, Кондаратіїв день, Єрофеївий день.
Які існують традиції та звичаї у цей день, – розповість Інформатор з посилання на Інформатор Кривий Ріг.
Всесвітній тиждень космосу
Ця подія відзначається щороку, починаючи з 2000, згідно з рішенням Генеральної Асамблеї ООН від 11 лютого.
Вперше ініціатива заснувати таке свято з’явилася під час третьої Міжнародної конференції ООН з космосу. З пропозицією запровадити 20 липня Міжнародним днем космосу виступили представники Марокко у пам’ять про день висадки американської експедиції на Місяць. Пропозицію сприйняли неоднозначно, більша частина делегацій ініціативу підтримала, але дата для проведення свята залишилась відкритою. Хтось пропонував святкувати 4 жовтня на пам’ять про запуск у 1957 році першого штучного супутника нашої планети, хтось – 10 жовтня на честь набуття чинності Договору, який регламентував діяльність країн у сфері дослідження космічного простору.
Врятував ситуацію член іранської делегації, який запропонував проводити не День космосу, а тиждень з 4 по 10 жовтня. Таку ініціативу підтримала більшість.
Єрофеївий день або Кондаратіїв день
Свято 4 жовтня в народі вважалося небезпечним і важким. Наші предки говорили, що в цю дату по землі бродять лісовики і злі сили, і від них немає ніякого захисту. Щоб не зіткнутися зі зловісним, люди намагалися не йти далеко від дому, не їхати в поїздки і не випасати домашню худобу.
Наші предки в народне свято 4 жовтня продовжували готуватися до зими: заготовляли дрова, закладали дірки в хліві і в сараї, прибиралися в погребі і готували консервацію. Тривали осінні ярмарки, на яких селяни продавали овочі, фрукти, мед та одяг ручної роботи.
Вдалою дата 4 жовтня вважається для будь-яких робіт на городі. Наші пращури в цей день перекопували порожні грядки і удобрювали на зиму гноєм або попелом.
Це народне свято здавна вважалося вдалим для вагітних і годуючих жінок. Знахарі у них в цей день лікували мастит і зникнення грудного молока. Корисними в цю дату для матерів вважалися яйця і яєчні маски.
4 жовтня не можна грати весілля і вінчатися.
Прикмети погоди
Існують такі прикмети про погоду в цей день:
- Багато свіжих кротових нір з’явилося – до потепління.
- Якщо вдень холодно, а до ночі потепліло, то скоро погода погіршиться.
- Листя берези почало жовтіти з верхівки – до ранньої весни, знизу – до пізньої весни.
- Якщо в лісі мало грибів, то зима почнеться рано і буде сніжною.
- Кури почали линяти – скоро потеплішає.
- Північний вітер в цей день віщує морозну зиму.
- На заході небо червоного кольору – до вітряної погоди.
- Чим вище мурашники побудували мурахи, тим холодніше буде зима.
Важливо відзначити, що в наш час клімат дуже змінився, і не всі давні прикмети для нас актуальні.
Іменини: Петро, Яків, Тихон, Микола, Володимир, Дмитро, Михайло, Павло, Василь, Вероніка.
Альона Антонова