Президент США Джозеф Байден відвідав Україну 20 лютого. Він прогулявся Києвом під звуки сирен, зустрівся з главою держави Володимиром Зеленським. Також американський лідер зробив низку важливих заяв про підтримку України напередодні річниці повномасштабного російського вторгнення.
20 лютого у міністерстві закордонних справ України анонсували візит до Києва одного із “головних” західних партнерів України. Через це у столиці перекрили низку вулиць, зокрема, біля залізничного вокзалу та посольства США, однак, кого саме чекають, у відомстві не повідомляли. Про це повідомляє Інформатор із посиланням на Інформатор Україна, який зібрав усі подробиці візиту американського лідера.
Секретність візиту президента США
Поїздку Байдена тримали в секреті 24 години. За даними CNN, Air Force One вилетів з об’єднаної бази Ендрюс о 4:15 ранку за східним часом у неділю, 19 лютого. Репортерам на борту літака не дозволили брати з собою пристрої. Як зазначає видання, публічний графік Байдена не відображав цю поїздку, і офіційні особи Білого дому неодноразово заявляли минулого тижня, що візит в Україну не планується.
“У суботу ввечері, перед від’їздом, Байден пішов на вечерю з дружиною у Вашингтоні. Його більше не бачили на публіці до прибуття до Києва в понеділок вранці”, – йдеться у повідомленні видання.
Президент США у Києві
Перші фото Байдена опублікували вранці 20 лютого очевидці із Михайлівської площі. Це відбулось до офіційного підтвердження його візиту. Саме в цей час по всій території України було оголошено повітряну тривогу.
Невдовзі приїзд лідера США до України підтвердив і сам Зеленський. Він опублікував спільне фото. Разом з Байденом до Києва завітали його радник із національної безпеки Джейк Салліван та помічник Енні Томазіні.
Байден та Зеленський відвідали Свято-Михайлівський Золотоверхий монастир у Києві. Вони ознайомилися з історією храму та його функціонуванням у часи російського вторгнення. Президенти України та США також поклали квіти до Стіни пам’яті загиблих за Україну, розташованої біля Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря.Зеленський і Байден ушанували пам’ять українських героїв хвилиною мовчання.
“Разом з Байденом відвідали Свято-Михайлівський Золотоверхий монастир. Поклали квіти до Стіни пам’яті загиблих за Україну. Вшанували пам’ять українських героїв. І ще важливе: сьогодні на Алеї сміливості у Києві ми відкрили табличку, присвячену президенту США. Перший дзвінок вночі 24 лютого минулого року, наші переговори, постійна незмінна потужна увага нашій боротьбі і захисту української демократії, а також особистий внесок пана Байдена у зміцнення позицій свободи у світі – це те, що завжди буде в історії”, – сказав Зеленський.
Військова допомога США для України
Байден та Зеленський провели спільний брифінг, на якому американський лідер анонсував новий пакет допомоги Україні на 500 мільйонів доларів та поставку далекобійної зброї. Він також перерахував зобов’язання щодо постачання озброєнь в Україну. Наші захисники мають отримати понад 700 танків, тисячі броньованих машин, тисяча артилерійських систем, понад 2 мільярдів артилерійських снарядів.
Президент США зазначив, що мета російського диктатора володимира путіна – “стерти Україну з карти”. При цьому Байден вкотре пообіцяв підтримувати Україну. І робити це стільки, скільки потрібно.
Зеленський про візит Байдена
Глава держави заявив, що приїзд Байдена є найважливішим за всю історію відносин між двома країнами. Він назвав переговори плідними, а результат зустрічі обов’язково позначиться на полі бою. Зеленський розповів, що під час переговорів із головою Білого дому обговорили “питання далекобійної зброї та зброї, яка ще може поставлятися в Україну”. При цьому він наголосив, що “російські спроби реваншу не матимуть шансу”. Крім того, Зеленський повідомив, що цього тижня у Нью-Йорку Україна спільно зі США та ще 60 країнами внесе на розгляд Генасамблеї ООН резолюцію на підтримку миру. За його словами, затвердження цієї резолюції стане першим потужним свідченням того, що терористичні сили ніколи не зламають цивілізованих правил.
Від’їзд Байдена з Києва
Президент США поїхав з Києва до Варшави. Там він зустрінеться з польським лідером Анджеєм Дудою. Тим часом у Варшаві з’явилися оголошення з проханням передати Україні винищувачі F-16.
“Я нетерпінням чекаю поїздки до Польщі, щоб зустрітися з президентом Дудою та лідерами наших союзників зі східного флангу, а також висловити бачення щодо того, як Сполучені Штати продовжуватимуть об’єднувати світ для підтримки народу України та основних цінностей прав людини та гідності, записаних у Статуті ООН, які об’єднують нас у всьому світі”, – зазначив Байден.
Зустріч Зеленського та Байдена могла пройти не у столиці
Президенту США для візиту до України 20 лютого представили низку планів. І всі вони не включали поїздку до Києва, але на цьому наполіг сам американський лідер. Про це пише журнал Rolling Stone із посиланням на високопоставленого чиновника Білого дому. Так, один з планів передбачав зустріч Байдена і Зеленського на польсько-українському кордоні. Інший — зустріч у Львові, місто залишається відносно безпечним порівняно з важкими боями на Сході України. Як зазначає видання, високопоставлений чиновник Білого дому заявив, що занепокоєння були викликані “непередбачуваністю навколишнього середовища і зменшенням рівня безпеки, необхідного для підтримки пересування президента”. Зрештою, Байден сам обрав Київ — місто, яке є символічним жестом рішучості України після того, як російські війська намагалися захопити столицю на початку війни минулого року, але зазнали невдачі.
США звертались до росії за гарантами безпеки перед візитом Байдена. Базова комунікація з росіянами відбулася для забезпечення уникнення конфлікту
Владлена Мачульська