“Дякуємо за чисте узбіччя!” – дуже часто ми бачимо цей надпис, користуючись автомобільними дорогами нашої країни, проте не завжди помічаємо щоденну працю десятків тисяч дорожників. А чи замислювався кожен з нас, чи завжди ми залишаємо після себе дійсно чисті узбіччя?
Інформатор перевірив наскільки чисте узбіччя у передмісті Нікополя. Результат ви можете побачити на фото.
Хоча на автотрасах Нікопольщини розташовані знаки з написом “Дякуємо за чисте узбіччя!”, проте нерідкісна картина коли на узбіччі сміття. Його не так вже й багато, але воно є і “переслідувало” нас весь шлях до пункту призначення. В основному, це побутові відходи, більша частина з яких – пляшки, тара з пластику, одноразовий посуд та обгортки.
Через кожні 100 метрів на узбіччі можна побачити пусті упаковки з під цигарок. Поліетиленові пакети теж не є рідкістю на узбіччі. Як і пакети зі сміттям кинуті прямо посеред дороги.
Можна багато дискутувати чому люди вчиняють саме так. Відсутність механізму притягнення до відповідальності? Низька екологічна свідомість громадян? Банальне небажання донести сміття до урни? Чи малі штрафні санкції?
Для довідки: штраф для громадян за викид сміття та інших предметів з вікон та дверей автомобілів, автобусів чи іншого транспорту становить всього від 8,5 до 17 гривень. Штраф за викинуте з поїздів сміття також малий: від 34-170 гривень.
Для порівняння, наприклад, у Республіці Сінгапур штрафи за викидання сміття досягають 1000$, але якщо навіть така сума не переконала порушника і він вдруге вчинив правопорушення, то йому загрожуватиме ув’язнення.
А тепер давайте розберемо, як довго розкладається те чи інше сміття:
- вироби із пластику – до 1 тисячі років;
- пластикові пакети – від 100 до 1 тисячі років;
- пластикові пляшки – від 450 років та більше;
- алюмінієва банка – 80-200 років;
- шокуючим є той факт, що те скло, яке викидається на звалища, розкладатиметься протягом мільйона років. А деякі дані говорять про те, що скло взагалі не розкладається у природі.
- папір – 2-6 тижнів;
- харчові відходи: апельсинова шкірка розкладається – 6 місяців, шкірка банана – близько одного місяця;
- недопалки – 10-12 років;
- картонна упаковка від молока\соку – 5 років;
- картон – 2 місяці;
- пінопласт – не розкладається;
- консервна банка – 50 років;
- гігієнічні прокладки – 500-800 років.
Погодьтеся, адже немає нічого складного: скласти сміття в пакет і викинули в бак у належному місці. Мабуть, це не так очевидно для більшості населення. Якщо за кордоном сортування сміття на метал, скло, папір та пластик це давно прийнятий факт, то для деяких громадян нашої країни не викинути фантик, цигарку чи пакет із вікна автомобіля – вже складність.
Юлія Кожемяка